HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE

EPS YALITIM UYGULAMALARI

TAVUK ÇİFTLİKLERİNDE EPS KULLANIMI

Hayvanlar , insanlardan daha fazla ısı ve su buharı çıkarırlar.Özellikle kanatlı hayvanların çıkardığı ısı ve su buharı çok fazladır.

Tavuklardan kümese yayılan kümese yayılan bu ısı enerjisi , kümesin yalıtımsız olması halinde , kolayca dış havaya yayılır ve hayvanlar gerekli enerjiyi tekrar kazanabilmek için çok fazla miktarda yem yemek zorunda kalırlar.Oysa , kümes yalıtımlı olursa , ısı içeride kalır ve tavuklara gerekli olan enerji (Isı) miktarı azalır.

Böylece daha az miktarda yem yeterli olur ve yem masraflarından büyük tasarruf sağlanır.Ayrıca kanatlı hayvanların çıkardığı yüksek orandaki su buharı , kümesteki nisbi rutubeti yükseltir.Bu rutubetli hava , kümesim yalıtımsız çatı altına veya dış duvarın iç yüzüyeni çarpaınca buhar halinden su haline dönüşür.Eğer ısı yalıtımı yapılırsa , yoğuşma olmaz.Bu nedenle , kümeslerin çok iyi bir şekilde yalıtılması zorunludur.

EPS , ekonomik ve pratik bir malzeme olduğundan , kümeslerin yalıtılması için ideal bir çözümdür.Yalıtım , kümeslerin her tarafına yapılmalıdır.Yani sadece çatı yalıtımı ile yetinmeyerek duvarlarda , hatta soğuk iklimlerde döşemelerde de yalıtım yapılmalıdır.